Autor Wiadomość
Gierlo
PostWysłany: Czw 16:43, 13 Lis 2008    Temat postu:

Promieniowanie podczerwone jest termicznym promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fal z zakresu 1mm do 800nm. Promieniowanie podczerwone jest niewidzialne dla oka, odczuwalne w postaci ciepła, naturalne źródła promieniowania podczerwonego to wszystkie ciała ogrzane.
Zastosowania:
-Noktowizja
-Odczyt płyt CD
-Pomiar odległości (dalmierz)
-Przekazywanie danych w powietrzu (zdalne sterowanie pilotem)
-Promienniki podczerwone (wykorzystywane w saunach lub do ogrzewania wnętrz)
-Zdjęcia satelitarne (np. prądów morskich)
-Obserwacja kosmosu
-Badanie historii obrazu - w podczerwieni widać wcześniejsze warstwy szkiców i przemalowań.
Pati
PostWysłany: Wto 19:32, 04 Lis 2008    Temat postu:

Promieniowanie nadfioletowe

1.Promieniowanie nadfioletowe zwane inaczej ultrafioletowym ( w skrócie UV) ma długość od 400 do 10 nm i dzieli się na ultrafiolet tzw. bliski (400-190 nm) i daleki (190-10 nm). Naturalnymi jego źródłami są ciała o dostatecznie wysokiej temperaturze. Znikome, ale zauważalne ilości tego promieniowania wysyłają już ciała o temperaturze 3000K i ze wzrostem temperatury natężenie wzrasta. Silnym źródłem jest Słońce. Technicznymi źródłami są lampy wyładowcze, przede wszystkim rtęciowe zwane kwarcówkami (lampy te osłania szkło kwarcowe, które przepuszcza promieniowanie nadfioletowe, zwykłe szkło nadfiolet pochłania) wytwarzane np. w lampach kwarcowych.
2.Ze względu na działanie na skórę docierające z kosmosu promieniowanie dzieli się na trzy zakresy: UV-A (320-400nm), UV-B (290-320nm), UV-C (230-290nm).\
3.Promieniowanie nadfioletowe oprócz medycyny ma zastosowanie w biologii (badania mikroskopowe tkanek i komórek), mineralogii (analiza minerałów), farmacji (sterylizacja), przemyśle spożywczym (konserwowanie żywności), przemyśle chemicznym (przyspieszanie reakcji) i wielu innych.
4.Promieniowanie ultrafioletowe może być przyczyną zarówno korzystnych jak i szkodliwych skutków dla organizmu człowieka.
Korzystny wpływ nadfioletu polega przede wszystkim na działaniu przeciwkrzywicznym. Pod wpływem tego promieniowania zawarty w skórze człowieka 7-dehydrocholesterol ulega przekształceniu w witaminę D3, która odgrywa ważną rolę w gospodarce wapniowo-fosforowej ustroju. Inne korzystne skutki działania promieniowania UV na organizm człowieka to np. wzrost jego odporności, niszczenie drobnoustrojów czy przyśpieszanie gojenia ran i owrzodzeń.
Bulban
PostWysłany: Pon 19:06, 03 Lis 2008    Temat postu: Notatki do referatów

Promienie Rentgenowskie o rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, którego długość fali mieści się w zakresie od 10 pikometrów do 10 nanometrów. Zakres promieniowania rentgenowskiego znajduje się pomiędzy ultrafioletem i promieniowaniem gamma.

Promieniowanie rentgenowskie jest wykorzystywane do uzyskiwania zdjęć rentgenowskich, które pozwalają m.in. na diagnostykę złamań kości i chorób płuc oraz do rentgenowskiej tomografii komputerowej. Zdjęcie rentgenowskie to rejestracja obrazu powstającego podczas prześwietlenia wiązką promieniowania rentgenowskiego organów badanego. Ze względu na bardzo dużą przenikliwość promieniowanie rentgenowskie częściowo przechodzi przez ciało pacjenta, a następnie przez błonę fotograficzną, gdzie jest rejestrowane w postaci obrazu (tam gdzie promieniowanie nie zostanie całkowicie pochłonięte po przejściu przez pacjenta spowoduje zaczernienie błony fotograficznej, im mniej pochłoniętego promieniowania tym większe zaczernienie).

Naświetlanie promieniami rentgenowskimi zabija komórki nowotworowe, co wykorzystuje się w radioterapii. Przyjęcie dużej dawki promieniowania może powodować oparzenia i chorobę popromienną.




Mam nadzieję, że o to chodzi bo coś mi nie potrafiła jednoznacznie określić...

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group